Drukoma EKSPRESOWE NADRUKI NA ODZIEŻY - ODZIEŻ REKLAMOWA HAFT FLEX SITODRUK DTF DTG
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
Zarządzanie KOLOREM

Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo dlaczego dochodzi do różnic w przedstawianiu kolorów. 

Przed przeczytaniem materiału odnośnie kolorów. Prosiłbym o przeprowadzenie małego testu. Sprawdźmy jak ludzkie oko interpretuje kolory i co wpływa na postrzeganie barw. 

" Proszę podejść do okna, wybrać dowolny samochód. Skupiając się na kolorze samochodu proszę teraz otworzyć okno i sprawdzić jak zmieniła się barwa pojazdu po usunięciu szyby z toru widzenia. Teraz proszę  popatrzeć na ten sam pojazd z zaa firany. Czy barwa nadal jest taka sama?

Drugi test. Przy użyciu kilku dowolnych programów graficznych proszę otworzyć  plik graficzny(najlepiej z ładnym pejzażem). Różnice w zaprezentowanych kolorach są bardzo widoczne. 

Ostatni test, który mogą wykonać osoby z dodatkową  parą oczu. Proszę popatrzeć na dowolny przedmiot następnie ściągnąć okulary. Obiekt po ściągnięciu okularów wydaje się rozmazany. Jest to idealny przykład do rozważań o rozdzielczości."

 

Jak to się dzieje, że ten sam projekt graficzny wyświetla inne kolory w tym samym programie graficznym?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od ustawienia modelu definiowania koloru.

  • model RGB(Red-Green-Blue), nazwę zawdzięcza trzem podstawowym kolorom, każdy kolejny kolor powstaje z dodawania i mieszania światła  trzech podstawowych kolorów. Kolor biały uzyskujemy poprzez maksymalne nasycenie światła (R=255, G=255, B= 255), natomiast kolor czarny to nic innego jak brak światła (R=0, G=0, B=0).Model ten używany jest w monitorach, telefonach, telewizorach czy kamerach. Istotne co należy zaznaczyć, to że nie występuje w druku.
  • model CMYK(Cyan,Magenta, Yellow, Y-Black(dla odróżnienia od B-Blue), nazwę zawdzięcza swoim kolorom podstawowym. Zmieszanie  cyanu, magenty oraz żółtego w teorii powinno pozwolić uzyskać kolor czarny, w teorii. W praktyce wprowadzono kolor czarny, który wpłynął na ekonomie i szybsze schniecie prac. O ile w modelu RBG kolor biały uzyskiwaliśmy zwiększenie nasycenia światła, tak w modelu CMYK kolor biały uzyskujemy poprzez zmniejszenie nasycenia poszczególnych kolorów(C=0,M=0,Y=0,K=0), kolor czarny poprzez zwiększenie nasycenia/ilości farby (c=0,M=0,Y=0,K=100), o głębokiej czernii napisz w dalszej części. 
  • pozostałe modele: model LAB(Light, Alfa, Beta) pozwala najwierniej zapisać barwy obrazu nie zależnie od urządzeń wyjściowych. Model Grayscale to obraz zapisany w skali szarości, czyli z wykorzystaniem koloru czarnego. Model Bitmapa to obrazek czarno -biały. 

 Zapoznawszy się z modelami kolorów najistotniejsze dla nas będą model RGB oraz model CMYK. Na tym etapie jesteśmy już w stanie stwierdzić, że wierne przedstawienie kolorów RGB na wydruku nie jest możliwe. 

 

"Kolor na moim telefonie wyglądał inaczej niż ten wydrukowany"- uwaga klientki. 

Wiemy że, telefon posługuje się modelem kolorów RGB wydruk następuje w modelu kolorów CMYK. Samo używanie telefonu do przeglądania projektów graficznych dość mocno mija się z celem. 

 

Na czym polega zarządzanie kolorem w naszej firmie? 

Dla zapewnienia właściwego odzwierciedlenia barw na wydruku stosujemy kilka metod:

  • monitor-monitor graficzny renomowanej firmy Eizo;
  • regularna kalibracja monitora;
  • używamy renomowanych tuszy Triangle RXV(bez wątpienia jedne z najlepszych na rynku);
  • wykorzystujemy profile kolorów dostarczone przez producenta tuszy;
  • korekta kolorów w programie ripującym w zależności od stosowanego media do druku;
  • porównujemy wydruk z wzornikiem kolorów.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl