Drukoma EKSPRESOWE NADRUKI NA ODZIEŻY - ODZIEŻ REKLAMOWA HAFT FLEX SITODRUK DTF DTG
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
Rozdzielczość, Spady, Formaty plików,

Poniżej zamieszczamy informacje wyjaśniające kilka zagadnień związanych z drukiem oraz przygotowaniem plików. Informacje zostaną pogrupowane i ponumerowane według bloków tematycznych. 

 

1.Rozdzielczość druku (dpi)

2.Spady, formaty brutto/netto.

3.Grafika wektorowa a grafika rastrowa

 

 

1.Rozdzielczość druku (dpi-dots per inch)

to ilość plamek przypadając na  jednostkę długości, ilość pikseli przypadając na np. cale. 

Przykład nr 1 Wyjaśniający rozdzielczość

"Proszę wyobrazić sobie, postać człowieka wykonaną z cytryn umieszczoną w koszu(w naszym calu). Na grafice "A" widzimy postać wykonaną z mniejszej ilości cytryn(pikseli) niż na grafice B. Grafika A rozdzielczość 7 cytryn/na kosz , grafika B rozdzielczość 68 cytryn/kosz. Widzimy zależność, że im więcej pikseli na cal tym obraz może zawierać więcej informacji(szczegółów). Tym jest lepszy. 

Korelacja odległość a rozdzielczość

Proszę wyobrazić sobie, że obydwa kosze umieszczone zostały na wieżowcu(ekstremalne przypadki lepiej zapadają w pamięć). Z dołu wieżowca obserwując obydwa kosze nie zauważymy różnicy, tj. dwie żółte linie. Dlatego przyjmujemy, że dla obiektów obserwowanych z bliska np. kubek z nadrukiem (300dpi) rozdzielczość jest większa niż np. w banerze(100dpi) umieszczonym na ścianie. "

Tabela rozdzielczości dpi do druku
produkt grafika facebook billboard baner, folie samoprzylepne, siatki,OWV Roll-up, nadruk na odzieży, naklejki z foli ciętej po obrysie, plakaty wielkoformatowe wizytówki, teczki, ulotki, koperty, nadruki na gadżetach, 
sugerowana rozdzielczość 72dpi 60dpi 100dpi 150dpi 300dpi

 

2.Spady, formaty brutto/netto, 

 Projekty do druku przygotowujemy w formacie brutto, różnica pomiędzy formatem brutto a netto to spady. Jest to ta część materiału jaka zostaje usunięta podczas dalszej części procesu produkcji, np. cięcia do formatu.

Przykład nr 2 Spady, formaty brutto

Plakat wielkoformatowy B0 wymiar 1400x1000mm, spady zostały określone na 3mm( +/- część, która zostanie odcięta po wydrukowaniu), zatem format brutto wyniesie 106x1006mm. 

Baner(produkt złożony) 100/200cm , spady określone na 3,5cm, format brutto 107/207. W tym produkcie spady nie zostaną odcięta a zgrzane z tyłem banera. Na zgrzewie tym zostaną umieszczone oczka ocynkowane co 50cm. Jest to produkt, w którym warto zastosować margines bezpieczeństwa, odległość istotnych części projektu od formatu netto , w tym przypadku jest to 5cm. 

3.Grafika wektorowa a grafika rastrowa

Grafika rastrowa- np. zdjęcia, jest to grafika złożona z pikseli(plamek w druku), ich wielkość jest tak mała, że nie widać mozaiki pikseli a co jedynie doskonałej jakości grafikę komputerową. 

Grafika wektorowa-jest to obraz zbudowany z wzorów matematycznych oraz dodatkowych informacji. Obraz w grafice wektorowej nie traci na wartości mimo przekształceń. 

Przykład 3 wykorzystanie grafiki wektorowej i rastrowej w produkcji nadruku

" Wykonując nadruk w technologi foli FLEX, jednokolorowych foli do nadruku wykorzystujemy grafikę wektorową, która  zostaje wycięta przez ploter tnący(przetwarzający wzory matematyczne z grafiki wektorowej).

Odmienną techniką wykonania nadruku np. zdjęcia- grafiki rastrowej jest nadrukowanie jej na foliach do zadruku ekonsolwentowego(na ploterze drukującym). W następnym procesie grafika jest wycinana po obrysie na ploterze tnącym. 

 

 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl