Poniżej zamieszczamy informacje wyjaśniające kilka zagadnień związanych z drukiem oraz przygotowaniem plików. Informacje zostaną pogrupowane i ponumerowane według bloków tematycznych.
1.Rozdzielczość druku (dpi)
2.Spady, formaty brutto/netto.
3.Grafika wektorowa a grafika rastrowa
1.Rozdzielczość druku (dpi-dots per inch)
to ilość plamek przypadając na jednostkę długości, ilość pikseli przypadając na np. cale.
Przykład nr 1 Wyjaśniający rozdzielczość
"Proszę wyobrazić sobie, postać człowieka wykonaną z cytryn umieszczoną w koszu(w naszym calu). Na grafice "A" widzimy postać wykonaną z mniejszej ilości cytryn(pikseli) niż na grafice B. Grafika A rozdzielczość 7 cytryn/na kosz , grafika B rozdzielczość 68 cytryn/kosz. Widzimy zależność, że im więcej pikseli na cal tym obraz może zawierać więcej informacji(szczegółów). Tym jest lepszy.
Korelacja odległość a rozdzielczość
Proszę wyobrazić sobie, że obydwa kosze umieszczone zostały na wieżowcu(ekstremalne przypadki lepiej zapadają w pamięć). Z dołu wieżowca obserwując obydwa kosze nie zauważymy różnicy, tj. dwie żółte linie. Dlatego przyjmujemy, że dla obiektów obserwowanych z bliska np. kubek z nadrukiem (300dpi) rozdzielczość jest większa niż np. w banerze(100dpi) umieszczonym na ścianie. "
produkt | grafika facebook | billboard | baner, folie samoprzylepne, siatki,OWV | Roll-up, nadruk na odzieży, naklejki z foli ciętej po obrysie, plakaty wielkoformatowe | wizytówki, teczki, ulotki, koperty, nadruki na gadżetach, |
sugerowana rozdzielczość | 72dpi | 60dpi | 100dpi | 150dpi | 300dpi |
2.Spady, formaty brutto/netto,
Projekty do druku przygotowujemy w formacie brutto, różnica pomiędzy formatem brutto a netto to spady. Jest to ta część materiału jaka zostaje usunięta podczas dalszej części procesu produkcji, np. cięcia do formatu.
Przykład nr 2 Spady, formaty brutto
Plakat wielkoformatowy B0 wymiar 1400x1000mm, spady zostały określone na 3mm( +/- część, która zostanie odcięta po wydrukowaniu), zatem format brutto wyniesie 106x1006mm.
Baner(produkt złożony) 100/200cm , spady określone na 3,5cm, format brutto 107/207. W tym produkcie spady nie zostaną odcięta a zgrzane z tyłem banera. Na zgrzewie tym zostaną umieszczone oczka ocynkowane co 50cm. Jest to produkt, w którym warto zastosować margines bezpieczeństwa, odległość istotnych części projektu od formatu netto , w tym przypadku jest to 5cm.
3.Grafika wektorowa a grafika rastrowa
Grafika rastrowa- np. zdjęcia, jest to grafika złożona z pikseli(plamek w druku), ich wielkość jest tak mała, że nie widać mozaiki pikseli a co jedynie doskonałej jakości grafikę komputerową.
Grafika wektorowa-jest to obraz zbudowany z wzorów matematycznych oraz dodatkowych informacji. Obraz w grafice wektorowej nie traci na wartości mimo przekształceń.
Przykład 3 wykorzystanie grafiki wektorowej i rastrowej w produkcji nadruku
" Wykonując nadruk w technologi foli FLEX, jednokolorowych foli do nadruku wykorzystujemy grafikę wektorową, która zostaje wycięta przez ploter tnący(przetwarzający wzory matematyczne z grafiki wektorowej).
Odmienną techniką wykonania nadruku np. zdjęcia- grafiki rastrowej jest nadrukowanie jej na foliach do zadruku ekonsolwentowego(na ploterze drukującym). W następnym procesie grafika jest wycinana po obrysie na ploterze tnącym.